2017. február 18., szombat

Unique t-shirt plan

I was thinking a lot about an own t-shirt design. My aim was to make a Fantomas t-shirt (the Fantomas is my favourite band), but I was uncertain about the design. I've got some basic ideas: black background and the text „Fantomas“ with white cyrillic fonts. The design haven't satified me in this point, but had no inted to fully redisigning, so I carried on with this idea. I was fascinated by the result, because it's refers to all the Fantomas studio albums. Here is it.
Below I will expound how this logo reflects to all of the Fantomas studio albums. The first album was made in 1999, the songs are based on the pictures of the Diabolik comics. The eyes above the label reflects to this comic book. The second album of the band - The Director's Cut -  was made in 2001. The five black circles reflect to the cover of that album. The third studio album of Fantomas was made in 2004, named Delirivm Cordia. This cover is very simple, the band and the album labels are white in front of a black background. This supplement with a white EKG line between the two labels. It's not hard to figure out that this cover was the starting point for my works. The last Fantomas album was made in 2005. This cover and the songs reflects to the animated movies. The flower form in the middle of the original cover is in the right side of the logo that I made.
The cover of the first studio album. It's really complicated, so I rather reflects to the Diabolik comics.
The cover of the second studio album. There are five circles in the middle of the logo.
The cover of the third studio album. Black background and white fonts with an EKG line.
The cover of the fourth studio album. The middle symbol is the main point in this cover.
Finally I'm going to explain why I used cyrillic fonts for the logo and how this influenced my work. I chose the cyrillic fonts, because I wanted to put into something unique, something about my thoughts. The typeface in the album of Delirivm Cordia (Goudy Old Style) become useless immediately, but because of tha inspriated me to use typeface with serifs. Based on these problems only one font left - the Minion Pro. This is a typeface with serifs and it is included the cyrillic alphabets as well as the french ô font. I used the semibold type of that font.

Dear French and other visitors of the website!
Could you leave me a comment what could explain me what do you like in this page - where almost all the writings are in hungarian - and give me an answer for the following question: Would you like to see more english post here?
Thanks!

Egyedi póló terve

Az utóbbi időben viszonylag sokat gondolkodtam azon, hogy készítsek magamnak egy pólót. Kérdés sem lehetett, hogy a Fantomas fog rajta szerepelni, de aztán arra gondoltam, hogy milyen is legyen majd? Voltak már ezt megelőzően is terveim egy pólóról, de az mindössze annyi volt, hogy fehér cirill betűkkel fekete háttér előtt ki volt írva „Fantomas”. Ezzel nem voltam megelégedve, de nem akartam teljesen előlről kezdeni sem, így az egésznek az lett az eredménye, hogy ezt a már meglévő tervet dolgoztam át, illetve fejlesztettem tovább. Az eredmény az lett, hogy sikerült egy olyan tervezett mintát készítenem, ami a Fantomas nevü együttes által készített mind a négy albumra utal valamilyen módon. A végleges terv pedig így néz ki:
Az alábbiakban azt fogom ismertetni, hogy miként reflektál ez az egy lógó a Fantomasnak mind a négy albumára. Az együttes első albuma 1999-ben készült el, a rajta található zenék mind a Diabolik nevü képregény képei alapján készült el. Erre a képregényre utal a felirat felett látható szempár. Az együttes második albuma, a The Director's Cut 2001-ben jelent meg. Ennek borítójára utal a felirat közepén látható öt fekete kör, mivel ezen körök megvannak a The Director's Cut-nak a borítóján is. A Fantomas harmadik stúdióalbuma 2004-ben jelent meg Delirivm Cordia névvel. Ennek borítója mindössze az együttes neve és az album címe, fehér betükkel kiírva, fekete háttér előtt. Ezt kiegészíti a kettő felirat között található EKG vonal. Nem nehéz kitalálni, hogy az én általam készített mintának ez volt a fő kiinduló pontja. Az utolsó album a Suspended Animation néven ismert. Ennek borítója és a rajta található zenék is mind az animációs filmekre utalnak. A borító közepén található virágforma látható az általam készített felirat jobb oldalán.
A Fantomas első albumának borítója, melyre komplikáltsága miatt lett volna nehéz utalni, emiatt döntöttem végül a Diabolikra való utalás mellett.
A Fantomas második albumának borítója. A felirat közepén jól látható az öt kis kör, melyet aztán én is átvettem.
A Fantomas harmadik stódioalbumának borítója. Ennek kialakítása szolgált alapul.
A Fantomas negyedik albumának borítója. A középen látható virágforma látható az én általam elkészített felirat jobb oldalán.

Végezetül annyit, hogy miért döntöttem a cirill betűs felirat mellett és, hogy ez miként befolyásolta a minta végleges kialakítását. Azért választottam a cirill betűs feliratot, mivel valami egyedit is bele szerettem volna rakni a feliratba, egy kicsit magamat is bele szerettem volna tenni. Ez sajnos eléggé lekorlátozta a munkámat és a felhasználható betűtípusok, mivel a betűtípusok nagy része nem tartalmazza a cirill karaktereket. Így a mintául szolgáló Delirivm Cordia-nál látható betűtípus (Goudy Old Style) rögtön ki is esett a felhasználhatóságot tekintve. A Goudy Old Style felépítése miatt csak talpas típus jöhetett szóba. Ezek alapján a felhasználható betűtípusok között egyedül a Minion Pro maradt - mivel az talpas is, és a cirill karaktereket, valamint a francia ô betűt is ismeri. Ennek semibold változatát használtam fel.

2017. február 16., csütörtök

2017. február 13., hétfő

A tipográfia kezdetei - Az első fennmaradt görög felirat és szövege

Azért érzem azt, hogy erről az adott blog keretein belül érdemes beszélni, mert a tipográfiai alapjában véve mindennemű felirattal, azok kialakításával foglalkozik, így érdemes megnézni azt, hogy miként néznek ki azok a szövegek, amelyek a legkorábbról maradtak ránk. Az első fennmaradt görög betűírásos felirat az egy etruriai (közép-itáliai) városban, Gabiiban található felirat, melyet a régészek Kr. e. 750 körülre datálnak. Maga a felirat egy sírból került elő és egy vázán található. A felirat írópálca segítségével, az égetést megelőzően került rá a váza felszínére. Az íráskép azt mutatja, hogy ekkor még nem volt kiforrott írástechnika, a karakterek kiolvasása nehézkes. Ebből származik magának a felirat olvasásának a problémája. Az alsó képen látható a felirat szövege, és a mellette a fonémája. Különböző olvasatok szerint mást jelent a szöveg, azaz magának a vázának a funkciója is más lehetett. Az egyik olvasat szerint a felirat szövege „Eulin“ úgy, mint „Eu“, azaz jó és „lin“, mint len. E szerint az olvasat szerint a vázát egy olyan nőnek szánták, aki jól tudott a lennel bánni, azaz jól készítette el a lenből előállítható dolgokat. A másik olvasat szerint az 'u'-t követő 'l' valójában az befejezetlen vagy hiányos 'o'. Ebben az esetben a felirat az „Euoinos“, azaz jó bor, tehát az adott váza bor tárolására volt alkalmas. Ezek közül én az első lehetőséget tartom valószínűnek a következő okok miatt: 1) ha bor tárolására volt alkalmas, akkor miért tették volna egy sírba? 2) ha az 'l' valójában egy 'o', akkor miért nincs befejezve? 3) ha a felirat szövege „Euoinos“, akkor hol van végéről az „os“?
A szöveg Németh György egyetemi tanár 2017. 02. 13-án, reggel nyolckor, az ELTE épületében elhangzott előadásának részletén alapul.
A kép forrása: http://lila.sns.it/mnamon/index.php?page=Esempi&id=17&lang=en