2017. március 4., szombat

Megszerkesztett szöveg XVII. - A tudás hiánya

Az elkövetkezendő posztban egy régi, közösségi oldalon található profilképem lesz elemezve. Azért választottam ezt, mivel ez még azelőtt készült, hogy elkezdtem volna egyáltalán a tipográfiával foglalkozni, így az ezen látható hibák megvizsgálása segíthetnek abban, hogy rájöjjek, mire érdemes figyelni egy ilyen munka esetén. Az említett kép:
Az említett kép Pécsett készült, még akkor, amikor középiskolába jártam. Amikor megláttam, rögtön az jutott eszembe, hogy mennyire jó lenne egy ilyen poénos képet készíteni. De jobb, ha a tárgyra térek. Halajunk is sorba:
1) A betűméret - Ez a kép tökéletesen mutatja azt, hogy mekkora nagy gondatlanság volt részemről az, hogy nem néztem át a képet tüzetesebben. A felső és az alsó, lábakat mutató sáv a képen szinte teljesen fölösleges, lényegi tartalmat nem ad hozzá, így oda nyugodtan mehettek volna nagyobb méretű betűk is.
2) Betűválasztás - A szöveg Times New Romanból készült, ami könyvekben és hosszabb szövegek megszerkesztésére tökéletes (bár sokan támadják így is), viszont arra pont alkalmatlan, hogy egy ilyen képen szöveg legyen. Egy ilyen rövidebb szöveg esetén talpatlan típus használata jobb megoldás lenne, abból is egy vastag fajtájút. Viszont, ha végképp maradna a Times New Roman, akkor is inkább annak Bold változatát kellene használni.
3) Betűszín - A háttér az borzasztóan homogén, az alját leszámítva nincs egy olyan hely sem a képen, ahol egyszínű szövegrész jól mutatna, ezért vagy a sokszínűség mellett dönt az ember, vagy valami más megoldást keres.
4) Konklúzió - Az egész kép borzasztó lett, mikor elkészült. A tudás hiánya három ponton is erősen megmutatkozik. Végeredményben elmondható, hogy ilyen lesz egy kép, egy szöveg, egy végtermék, ha az ember nem ért a tipográfiához.
5) Egy új remény:
Egy sokkal másabb végeredmény: felső részen fekete háttér, hogy a szöveg jól látszódjon - még csak nem is zavaró. Az alsó részen erős kontraszt, kiemelve a poént, ráadásul a talpatlan betűtípus jelen esetben nem rontja az olvasást - ahogy lenni szokott -, hanem ellenkezőleg, segíti azt. A felirat egyetlen hibája, hogy a nevet alul nem egalizáltam, holott az e-ö és ö-r párosoknál ráfért volna.