2017. január 14., szombat

Megszerkesztett szöveg XII. - Folyóirat címe

Egy tervben lévő folyóirat címe, az Empiric Roman típussal kialakítva. Pozitívumai: anatómiai szinten nagyon összetett betű, mivel a fő és mellékvonalak közti különbség viszonylag nagy, a talpakban megtalálható a szögletesség és a megfelelő görbület is, a talpak nem mindenhol ugyanabba az irányba néznek ('E' karakter esetében), és nincsenek is mindig mindenhol meg ('C' karakter esetében). A betűk nagyon pontosan ugyanazokból az elemekből épülnek fel. Negatívum, hogy a típusnak nincsenek kiskapitális karakterei, ezért azt kisebb majuszkulákból kellett kialakítani. Ez oda vezet, hogy nem lesz tökéletes maga a felirat, mivel ahhoz, hogy úgy lehessen kialakítani a szöveget, ahogy fent látható, ahhoz szükséges lenne egy tökéletes kiskapitális alfabétum.

2017. január 9., hétfő

Tipográfiai blogok, melyek hosszabb életet érdemeltek volna

Jelen posztban két, a tipográfiával foglalkozó blog lesz röviden bemutatva, melyek eltűntek az internet süllyesztőjébe, azokkal nem foglalkoznak már, vagy csak nagyon ritkán - évente - kerül ki rá új poszt.
Az első ilyen, egy magyar oldal, a „részeg tipográfus“ oldala, ahol olyan tipográfiailag nehezen vagy egyáltalán nem elfogadható dolgokkal szembesülhet az olvasó, melyek sajnos általánosak és mindennaposak, mivel az emberek kevés figyelmet fordítanak a tipográfia területére, nem látva be annak fontosságát (például a marketing területén). Legelőször még 2016-ban találkoztam az oldallal és rögtön arra gondoltam, hogy mennyire jó, hogy valaki foglalkozik még a témával rajtam kívül, és onnantól kezdve vagy egy hétig nézegettem a blog bejegyzéseit, mindig találva valami újat, de aztán ránéztem a bejegyzések időrendjébe is, ahol sajnálatosan rájöttem, hogy a blog igencsak haldokló vágányon van. Az első poszt még 2012-ben látott napvilágot, az utolsó pedig 2016-ban. Ez idő alatt 27 bejegyzés látott napvilágot az oldalon, ebből 16 még 2012-ben. 2014-nél és 2016-nál csak egy bejegyzés szerepel. Kár, pedig én tényleg nagy élvezettel olvastam az ott találhatóakat, és reméltem, hogy nem egy a végnapjait élő blogot látok. Pozitívum, hogy eléggé sokan kommenteltek az oldalon, tehát sokaknak tetszett, amit a részeg tipográfus megmutatott magából és a témából.
A második az már egy angol nyelvű oldal, ahol olyan képeket láthattok, melyek a Papyrus nevű betűtípus felhasználási módjait hivatottak bemutatni. A tipográfiában vannak olyan típusok, melyeket az emberek gyűlölnek, és ilyen a Papyrus is, mely 1982-ben született meg Chris Costello által és 1983-ban adták közre. A típus lényege, hogy enyvezetlen, érdes felületű papírra íródott, kalligráfiai toll segítségével, azért, hogy a betűk olyan hatást érjenek el, mintha papiruszra írták volna azokat. A munka hat hónapig tartott és megszületett a betűknek egy olyan típusa, mely ugyan a kalligráfia egy magas szintjét tükrözi, de a designerek által igencsak negatív előjellel szerepel. Még maga Costello is elítélendőnek tartotta a Papyrus nagyszámú felhasználását. A típus feltűnt még filmposztereken is, mint az Avatar esetében, vagy együttesek lógójaként (Lamb of God).
A Papyruswatch tehát egy olyan oldal, ahol a Papyrus típust lehet látni a legkülönbözőbb helyeken. Ezzel a bloggal már ebben az évben találkoztam, de mivel nem szerettem volna a részeg tipográfushoz hasonlóan abba a hibába esni, hogy reménykedve várom az új posztokat, így rögtön megnéztem, hogy melyik évben mikor, és mennyi bejegyzés jelent meg. Itt szerencsére már tetemesebb mennyiséggel találkoztam, mint az első blog esetében, de szomorúan konstatáltam, hogy a blog csak 2008 és 2012 között működött. 2008-ban 23 bejegyzés szerepel, 2009-ben 147 (!), míg innentől kezdve egyenes volt az út lefelé, ugyanis 2010-ben 84, 2011-ben már csak 23, 2012-ben pedig már csak négy bejegyzés látható, holott ennek a blognak is jó volt az alapkoncepciója, mint a részeg tipográfus esetében, ráadásul volt is hozzá anyag bőségesen, és a Papyrus típus felhasználási módjain jót lehet mosolyogni, ha már egy minimálisan is ért az ember a tipográfiához.

A részeg tipográfus blogja:
http://reszegtypo.blogspot.hu/

A Papyruswatch blogja: