2017. február 25., szombat

Az Earth albumjainak változása az idők folyamán

Az Earth egy amerikai instrumentális együttes, melyet Dylan Carlson alapított 1989-ben, a Washington állambeli Olympiában. Az együttes eddig összesen nyolc stúdió albumot adott ki, hármat 1996-ig, a többit pedig 2005 után. Ezek a következők: Earth 2: Special Low-Frequency Version (1993), Phase 3: Thrones and Dominions (1995), Pentastar: In the Style of Demons (1996), Hex; Or Printing In the Infernal Method (2005), The Bees Made Honey In the Lion's Skull (2008), Angels of Darkness, Demons of Light I (2011), Angels of Darkness, Demons of Light II (2012), Primitive and Deadly (2014). Az 1996 és 2005 között fennálló szünet Kurt Cobain halálának köszönhető, ugyanis Carlson volt az, aki megvette azt a puskát, amivel később a Nirvana frontembere öngyilkosságot követett el. Az emiatt érzett bűntudat és a drogfüggősége miatt Carlson a szünet mellett döntött, mígnem 2005-ben vissza nem tértek. Röviden ennyi az Earth története, de ami érdekesebb az a zenei stílus változását követő változás, ami az albumok borítóin figyelhető meg.
Az Earth első nagylemeze (Earth 2: Special Low-Frequency Version)
Ahogy látható a fenti képen, az Earth első albumának borítója nem volt igazán összetett. Fehér háttér előtt, fekete kisbetűvel írt szöveg, alatta kék sáv, legalul pedig egy zöld mezőre emlékeztető rész, amin felfedezhető egy szikla, mellette pedig kettő állat (?). A felirat szövege Helvetica típusból készült, mellette egy szám, ami egy talpas típushoz tartozik.
Az Earth második stúdió albuma. (Phase 3 Thrones and Dominions)
Az Earth második albumának borítóján egy kislány látható, aki a jobb kezében egy tojást tart, bal kezét pedig a „néző“ felé tartja, amiben egy kavics van. A borító felső fele piros színű, míg az alsó teljesen fekete-fehér. Az alsó részen található az együttes és az album neve. Az együttes neve csupa fehér kisbetű és valószínűleg az Arial bold változatából készült, míg az album neve fekete nagybetűkből lett megcsinálva. A típus ugyanúgy Arial. Mind a két felirat kurzív, az együttes neve pedig nagyobb, mint az album neve. Látható, hogy az előző albumhoz viszonyítva sok változás nem történt, mindkettőnél ugyanúgy talpnélküli betűk láthatók.
Az Earth harmadik stúdió albuma. (Pentastar: In the Style of Demons)
Az Earth harmadik - Kurt Cobain halálát követően két évvel megjelent - albumán egy zöld izomautó hátulja látható, aminek egy fekete festés vonalában található meg az együttes neve. A háttér teljesen üres, az album neve pedig a borító bal felső sarkában található. Itt már látható a feliratokban egyfajta változás, ugyanis már az együttes neve is csupa nagybetűvel van kiírva, ahogy magának az albumnak a neve is. Mind a két felirat talpnélküli típusból készült, az együttes neve ráadásul még kurzív is. A két felirat különböző típusból készült, ami látható is, viszont ez a fajta betűkeverés nem igazán megfelelő, mivel nem ütnek el egymástól eléggé, azaz a végeredmény émelyítően tud hatni. Ez volt az Earth karrier első felének albumborítói, melyek között nem lehetett nagy változatosságot tapasztalni. Minden egyes felirat egyszerű, talpnélküli típusokból készült, a borítókon látható képek pedig egyszerű fotó vagy rajz.


Az Earth negyedik albuma. (Hex; Or Printing In the Infernal Method)
Ahogy az ötödik, a szünetet követő albumon is látható, egy teljesen új vonal tűnt fel az együttes életében. Az előző albumok egyszerűségével szembemenő stílus látható. A borító felső részén látható az együttes és az album neve, alatta pedig egy pajta, előtte három lóval. Az egyik lovat egy fekete nő fogja, és magát a pajtát körbevevő kerítés is látható.  Az egész kép fekete-fehér, maga a felirat sötét háttér előtt világos betűkből készült. Ezen kívül újdonság, hogy megjelent a felirat típusai között a talpas betűtípusok. Mindegyik felirat nagybetűből készült. Az E körül látható még kettő szabályos hatszögből kialakított kör. A betűk közötti távolságról még elmondható, hogy általában zavaróan kicsik, és azonos nagyságúak, azaz az album borítójának elkészítését követően a betűket közötti távolságot erősen csökentették annyira, hogy azok összeérjenek egymással.
Az Earth ötödik stúdió albuma. (The Bees Made Honey In the Lion's Skull)
Az Earth ötödik stúdió albuma azért újítás, mert reflektál az album nevére. A The Bees Made Honey In the Lion's Skull borítóján látható, ahogy méhek mézet készítenek egy oroszlán koponyájában - ahogy azt az album neve is mondja. Az album neve egy Bibliai jelenetre utal. Ez is mutatja az Earth-ben hallható változást. A kezdeti doom metál elemeket egyre jobban felváltották a drone metál elemek. A borító képén kívül semmi nem mutatja az album nevét. Magán a borítón látható kép egy gyönyörű grafikai munka, élénk színekkel és részletes formákkal. Az együttes neve az oroszlány koponyája felett olvasható, és fraktur betűkből készült, melyek közül néhányból elágazó vonalakat láthatunk, melyekből a felirat felett és alatt különböző minták alakulnak ki. Ebből a fajta frakturból alakítottam ki én is néhány kalligráfiát, amiket korábbi bejegyzésekben látni lehet. 
Az Earth hatodik albumának borítója (Angels of Darkness, Demons of Light I)
Az Earth hatodik és hetedik albumjáról együtt fogok beszélni, mivel nagy különbség a kettő között nincs. Ugyanaz a grafikai stílus látható mind a kettőn, de ez már jóval egyszerűbb és minimalistább annál, mint ami az ötödik albumon látható. Az Angels of Darkness, Demons of Light I-en egy leölt állat és annak hóhérja látható, aki magának az állatnak a szarvát fogja. Az állatról azért is lehet tudni, hogy halott, mert annak belső szervei kifolynak annak hátán. Az Angels of Darkness, Demons of Light II-ön egy lovasmenet látható különböző alakokkal. A felirat mindkettőn ugyanaz. Szabálytalan, kis talpakkal rendelkező típusból létrehozott feliratok. A betűk szabálytalan magasságúak. Az együttes neve nagyobb, mint az album neve, ami az együttes neve alatt olvasható. A vonalak szabálytalan mintákat követnek, ami látható az N keresztvonalán is. Hol egyszerű, hol pedig lépcsőzetes.
Az Earth nyolcadik albumának borítója (Primitive and Deadly)
Az utolsó stúdió album teljesen más, mint a többi. Sziklás vidéket látunk, középpontjában egy tóval, azon pedig egy sziklával, amin egy nő és egy fehér róka látható. A kép egy montázs, melyet különböző részletekből gyúrtak egybe, photoshop által. Ezen alakok nem tűnnek fel a víz felszínének tükrén. A háttérben, a vörös égen látható a vörös Hold különböző fázisai láthatóak egymás felett - minden bizonnyal holdfogyatkozást szimbolizál ez a kép. A fehér róka az albumon hallható első számra utal (Torn by the Fox of the Crescent Moon - A félhold rókája által széttépve). A különös az egész borítóban az, hogy egyáltalán nincs rajta se az együttes, se az album neve.
Összefoglalásként elmondható, hogy az Earth stúdió albumainak fejlődése során a talpnélküli betűktől eljutottak a talpas betűtípusokig, azt követően pedig a művészibb fraktúrokig, majd a teljesen szabálytalannak látszó egyéni, rajzolt betűkig. A gótikus hatás olyannyira erős maradt a későbbiekben, hogy az Earth hivatalos honlapján (https://thronesanddominions.com) látható lógó is fraktúr vonásokat mutat. Emellett az albumok borítóin látható képek is hatalmas fejlődésen estek át. A kezdeti egyszerű képeket, felváltották az összetettebb képek, majd a grafikai munkák, végezetül pedig ismét visszatért az összetett realisztikus kép. Hogy az elkövetkezendő Earth albumokon mi lesz tapasztalható az még majd eldöl.
Az Earth honlapján látható felirat. Érdemes összevetni gótikus betűkkel.

2017. február 19., vasárnap

Dear visitors!

Dear visitors of the website!

Could you leave me a comment what could explain me what do you like in this page - where almost all the writings are in hungarian - and give me an answer for the following question: Would you like to see more english post here?
Thanks!

Fantomas póló mockup (Fantomas t-shirt mockup)